V marketingu jsou snad desítky různých pozic a specializací. Já mám nejblíže k pozici online marketing managera/ředitele = digital marketing managera. Je to o marketingových znalostech, zkušenostech, ale i schopnosti plánovat, řídit a kontrolovat. Jaký je obvyklý plat a kde nového marketéra najít?
Co je obvykle náplň takového člověka a jaké má mít předpoklady:
Znalosti pomáhají dělat “zkratky” a vyhnout se slepým cestám.
Existují různé části toho, co má marketák znát:
Marketing je o kreativitě. Jistě je, ale neznamená to, že musí umět fotit, kreslit či natáčet a stříhat videa. Také to nemusí obvykle znamenat, že přichází s kreativními kampaněmi (i když je to jistě výhoda).
Podle mně (asi že mi je to bližší) si myslím, že markeťák má být hlavně praktik a mít business a kritické myšlení. Z toho vyplývají různé kreativní nápady na akce/aktivity, které podpoří prodej. V online marketingu se ale jistě neobjede bez analytického myšlení. Efektivita se těžko zjišťuje bez schopnosti práce s čísly. Co to znamená? Pro začátek Excel a Google Analytics a pochopení pokročilých metrik.
Významnou částí práce je stanovení a udržení značky firmy či produktů (positioning na trhu, pilíře značky, komunikační manuál).
Řízení interního týmu – od náboru, přes popis pozice, leadership až po vyhazování.
Vybudování skupiny externích spolupracovníků – bez externistů se digitální marketing v běžné firmě nedá dělat. Jednoduše proto, že práce je moc nato, aby se jeden člověk naučil dělat dostatečně kvalitně všechna zákoutí všech marketingových kanálů.
Kromě toho, že se ví, co se má dělat díky vytvořené marketingové strategii a plánu pak také dost záleží, jak se daří exekuce.
Marketingový manažer sedí na všech poradách managementu. Zejména ho zajímá spolupráce s obchodním manažerem / ředitelem či product/key account managerem.
Nejen že je třeba komunikovat se zákazníky, ale i uvnitř firmy. Prosazovat své plány (a rozpočty) a vyjednávat si pro ně podporu firmy.
Pokud není třeba angličtina pro komunikaci uvnitř firmy (zahraniční pobočky, zahraniční centrála), pak podle mně nezbytně angličtinu pro svou práci na českém písečku nepotřebuje. Všechny základní informace jsou v češtině (včetně mnoha školení) a nebo si vystačí s Google Translator.
Záleží na velikosti firmy a jejich rozpočtů a také na zodpovědnosti, které člověk má.
Pokud řídí lidi uvnitř firmy, tak pak dost podobný, jako má plat ostatní vaši ředitelé ve firmě.
Jestliže má na starosti “jen” sám sebe, pak to bude mírně nad úrovní marketingových specialistů.
Mrkněte na inzeráty na marketing managera na Jobs.cz nebo na StartupJobs. Já tam vidím pro juniory od 30.000 Kč a pro manažery/seniory 50.000 Kč – 75.000 Kč. Ale u velké firmy s velkými marketingovými odděleními to jde nad 100.000 Kč/měsíčně.
Setkal jsem se i s tím, že část odměny je vázána na výkon firmy či nějaká konkrétní KPI (či OKR).
Najmout markeťáka můžete i externě, ale pro běžnou marketingovou činnost firmy bych to pro pozici manažera nedoporučil. Jednotlivé specialisty je naopak vhodné vzít si externě, ať již na úrovni digitální agentury nebo jako jednotlivé specialisty (pokud je manažer bude umět úkolovat a kontrolovat = “Co se nekontroluje, to se neřídí”).
Na žádnou z nich neexistuje správná odpověď. :)
Chcete pomoci vybrat vhodného kandidáta do své firmy, napište mi. Můžu vám pomoci při výběrovém řízení.
Znalost marketingových trendů není zásadní. Důležitější je znalost toho, co funguje, než to, co je nové a nevyzkoušené.
Formální vzdělání v marketingu či marketingové komunikaci lze již získat na několika českých univerzitách. Mám s tím dobrou osobní zkušenost.
Existují různé kurzy a certifikace. Osobně neznám žádný, který by sám osobě ze začátečníka dokázal udělat “seniora”, ale někde se začít musí:
Další tipy na školení a lektory v tomto seznamu.
Znalosti lze načíst či naposlouchat. Pokud člověk nemá marketingové zkušenosti (marketing maturity – viz můj projekt Marketing Mapy.com), pak je třeba je do firmy nějak získat. Obvykle formou zkušeného kolegy a nebo externistů (freelanceři, marketingové agentury).
Pozic v marketingu může být spousta. Obecně jde o marketing manažery (marketing manager), ale mohou mít určité specializace na typ marketingu dle marketingového mixu:
Také na každý marketingový kanál existuje specialista. Někdy se jim také říká manažeři, ale to i v případě, že pod sebou nikoho dalšího nemají a řídí jen sami sebe. :)
Každá firma je jiná svým zaměřením (B2B, B2C, B2C2B), velikostí, potřebou marketingu a vnitřní marketing maturitou (marketingovou zralostí).
Chcete pomoc při výběrovém řízení, napište mi.